wtorek, 20 kwietnia 2010

Twórcy mitów


Jaszczur... zaskakujący i piękny widok, który dostrzegłem nad brzegiem morza.


Umysł ludzki w zderzeniu z faktami raczej odnosi je do tego, co już zna (w co wierzy) niż rozpoznaje je w ich najgłębszej istotności. To znacznie skraca czas poświęcany na refleksję i poznawanie. Ale może w tym wszystkim idzie bardziej o spójność obrazu i estetykę, gdzie dla jednych piękna jest prawda, dla innych zaś to, co o niej mniemamy.


_______________


Ludzie tworzą mity i piękne wyjaśnienia, bo w ten sposób łatwiej przyjąć im to, z czym się zderzają w życiu.


Nie tak dawno, jak wczoraj byłem nausznym świadkiem tego, jak rodzi się mit. Byłem tak zaskoczony opowieścią i zestawianymi w niej w spójną całość faktami, że aż zaniemówiłem... A rzadko tracę rezon.


Smoleńsk 10-04-2010
 1. Słoneczne i czyste niebo. Ląduje JAK-40 z dziennikarzami z Polski.

 2. Kilkanaście minut później gęsta mgła i rozbija się samolot prezydencki.

 3. Po katastrofie mgła znika i jest czyste niebo.


Kraków 18-04-2010

 1. Pogrzeb pary prezydenckiej. Islandzki wulkan Eyjafjallajokull odciął przestrzeń powietrzną nad Europą i uniemożliwił przylot żałobników z USA i Europy Zachodniej... Saakaszwilemu się jednak udało, bo chciał. Miedwiediew też chciał i był.

 2. Media na bieżąco informowały o zamykaniu kolejnych obszarów dla samolotów oraz o przebiegu pogrzebu.

 3. Gdy Kaczyński został złożony na Wawelu pojawił się komunikat o otwarciu lotnisk w Polsce. Dziennikarze niektórych mediów wskazywali na nadzwyczajność tej koincydencji.


Teraz tylko na powyżej wybrane fakty wystarczy nałożyć odpowiednią kalkę i każdy, nawet najmniej prawdopodobny scenariusz okraszony narodową metafizyką jest możliwy.

To tylko kwestia czasu i... wyobraźni.

5 komentarzy:

 1. Hmmm .. Odnośnie samolotu to , chyba jest jakiś filmik nagrany przez polskiego kamerzystę, bo podobno szykował sprzęt na transmisje tv , no i można sprawdzić , jak z tą pogodą było naprawdę ;)
  No i te fruwające w kosmosie satelity (są nagrania) , podające dane podobno co do cm ? ...Też można zobaczyć i sprawdzić ! . . .
  "Jak" , to jednak nie "Tu-154" inne parametry .
  Odnośnie wulkanu co za zbieżność czasowa, prawda?...
  Odnośnie VIP-ów z nazwijmy to "zachodniego świata" wyraznie cenią własne bezpieczeństwo w przeciwieństwie do VIP-ów ze świata środkowej Europy (Polski) i wschodu ! . . . ale ,że z Maroka chciało się tam komuś przylecieć? . . .
  Pozdrawiam i cieszę się ,że znowu Jesteś !!!
  A co do tego,że "Ludzie tworzą mity i piękne wyjaśnienia, bo w ten sposób łatwiej przyjąć im to, z czym się zderzają w życiu."
  I to na naszych oczach (sic!) . . . ;D)))

  OdpowiedzUsuń
 2. No, ja tam akuratnio od raze zobaczyłam konar.. czuję się oszukana przez wyobraźnię ;)

  Z resztą mam zresztą podobnie: przypadek, zero podejrzeń o planowane zbiegi okoliczności i inne teorie spiskowe. Nuuuuuda, aż boli, kurczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszedłem (przed)wczoraj do pieknego lasu, by odsapnąć nieco, coś poczytać, posiedzieć w słoneczku wiosennym. A tam... patrzę jaszczureczka biegnie sobie poprzez trawę. Taka malutka, może na długość dłoni. Uciekła. Potem gdzieś między drzewami - sarenka. A tymczasem w domu patrzę, a tu wredny kleszcz się przyssał. To ci dopiero teoria spiskowa. I jak tu do lasu? A 3-go rajd pieszy wokół jeziora, cały dzień w lesie, ekipa zmontowana i zmotywowana. A kleszcze czekają?

  Cieszę się, że znów piszesz. Tymczasem Chińczycy i Turcy mówią, że znaleźli arkę Noego (też coś o tym skrobnęłem). To ci dopiero numer, jakby się naprawdę znalazła!

  OdpowiedzUsuń
 4. Twórca mitów, mitoman, histeryk, paranoja narodowa. A powiedz coś źle o ulubionej książce... o obrazę boską cię oskarżą i zaraz kamienie podniosą, albo fatwę nałożą i debil z dynamitem przypiętym do piersi się znajdzie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Teza wypowiedziana przez Ciebie jak najbardziej prawdziwa, ale dotyczy to wszystkich stron sporu. Lżyć Kaczorów był w dobrym tonie, natomiast pokazywanie małostkowości... często i chamstwa salonów było i jest już nieprzyzwoite. Inaczej mówiąc salon może być chamski wobec przeciwników politycznych, natomiast pozostali nie mają do tego prawa.

  OdpowiedzUsuń