poniedziałek, 28 kwietnia 2008

Szczęście ślimaka


Wpływ materializmu na ludzką psychikę świetnie opisuje pewien eksperyment przeprowadzony na pięcioletnich dzieciach. Połowa ogląda program telewizyjny bez reklam, druga połowa ten sam program, ale przerywany reklamami pewnej zabawki. Potem wszystkim dzieciom pokazuje się zdjęcia dwóch chłopców, z których jeden zostaje opisany jako "miły”, a drugi jako "niezbyt miły”. Przy czym niezbyt miły trzyma w rączce zabawkę z reklamy. Dwa razy więcej dzieci spośród tych, które oglądały reklamę, deklaruje, że wolałoby się pobawić z niemiłym chłopcem. Wniosek: materialistyczne pragnienia potrafią w ciągu półgodzinnego programu przytłumić takie wartości jak przyjemność obcowania z sympatycznym człowiekiem.Od zarania dziejów ludzie prześcigają się w pomysłach, co zrobić by być szczęśliwym. I jaki efekt tych zabiegów? Ile ludzi, tyle pomysłów. Powyższy przykład pokazuje, że skłonności mamy bardziej ku tym, co posiadają jakąś rzecz niż ku tym, którzy są wartościowi sami w sobie. W rankingu stawiamy wyżej ludzi oceniając nie ich samych, ale to co posiadają.


Systemy religijne i filozoficzne podsuwały i podsuwają najróżniejsze rozwiązania. Były i są nurty hedonistyczne, które każą używać życia i wszystko traktować przedmiotowo. Jednak na gruncie teoretycznym - nie mylić z praktycznym - nie zdominowało to myślenia o szczęściu człowieka. Są też nurty zbliżone do tego, co znalazło swe odzwierciedlenie w dekalogu, gdzie słowo pożądanie odnosi się do ludzkiej skłonności myślenia o posiadaniu osób, rzeczy itp.Wczoraj dyskutowaliśmy o szczęściu


Rozglądając się wokół siebie dostrzegamy osoby, których iloraz inteligencji jest, jak wahania spółek giełdowych, raz rośnie wraz z zasobnością portfela, drugi raz maleje, gdy portfel pustoszeje.


Często jesteśmy w rozdarciu, bo chcemy zjeść ciastko i mieć ciastko. Przytoczony na wstępie opis eksperymentu pochodzi od Olivera Jamesa, który przeprowadził badania dotyczące szczęścia. I co najciekawsze doszedł do wniosków zaskakujących, choć potwierdzających tezy systemów etycznych i religijnych mówiących, że posiadanie przedmiotów nie daje szczęścia. Nadmierne posiadanie i dążenie do posiadania prowadzi do zaburzeń emocjonalnych. 26% Amerykanów walczy z zaburzeniami emocjonalnymi i tylko 4,3% Chińczyków ma podobne problemy. Wolny rynek idący w parze z materializmem, konkurencją i obietnicą, że wszystko zależy tylko od nas, na dłuższą metę okazuje się nie do wytrzymania dla ludzkiej psychiki.
Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje (Mateusz 6,21) - jest to zasada uniwersalna i prawdziwa w odniesieniu do każdego człowieka.

(17,167)

22 komentarze:

 1. Poczucie szczęścia nie ma nic wspólnego z zasobnością, pod warunkiem że są zaspokojone podstawowe potrzeby egzystencjalne. Samo pojęcie "podstawowe potrzeby egzystencjalne" jest oczywiście bardzo niejednoznaczne. Dla mnie to raczej osobnicza zdolność, wrodzona?, wyuczona?
  Szczęście nosi się w sobie.

  Lunetarius
  Syntetycznie,a le treściwie ujęłaś problem. największym problemem są granice tego, co określiłaś mianem podstawowe potrzeby egzystencjalne...
  Miej proporcje Mocium Panie :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. babka z Gdyni28.04.2008, 01:05

  Witaj Ojcze w wieczór niedzielny, po poprzednich dysputach dla mnie smutny.
  A zatem wielkie dzięki, żeś trącił temat "ślimaczy". Najpierw o żyjątku będzie, których mam nadzieję z ogrodu nie wywalasz wprost pod buciory przechodniów lub na jezdnię?
  Musiałabym ganiać gdzieś w stronę Wielkopolski zbierać te biedactwa, co robię nieomal codziennie przy naszych tutejszych działkach. Nie dlatego, żem taka dobra! Żal mi po prostu ślimaków! Nie doznały swego szczęścia, a tu je zaraz ktoś brutalnie rozdepcze. I tu dochodzimy do sedna:
  "Pieniądze szczęścia nie dają," ktoś tam śpiewał, lecz kufereczczek stóweczek - daj Boże "itd.
  Okazuje się, że w obecnym skomercjalizowanym świecie, brak tych stóweczek wielu osobom zagradza drogę do godnego życia, lepszego zdrowia, nawet do początku godnej kariery, czy godziwego startu, tak się to dzisiaj nazywa. Nie ma kasy, brak na bilet, na narzędzia do pracy, jednym słowem prozaicznie i stosunkowo tanie dobra dla wielu są nieosiągalne.
  A wtedy człek (głównie myślę tu o młodych i ludziach w pełni sił, zawodowo aktywnych) nagle robi się... bezradny.
  Bezradny... prosta droga do tego, by się poczuć może nie nieszczęśliwym, ale nie szczęśliwym.
  I tu jest moim zdaniem ślimak pogrzebany.
  Bywa,że ślimakowi... pozazdrościć można.

  Aby uprzedzić wszelkie pouczenia i połajanki komunikuję, że aktywność moja zawodowa ma się dobrze, a nadaktywność blogowa spowodowana jest przesytem z powodu tej pierwszej. Ale niebawem się poprawię!

  Lunetarius
  Żadnych połajanek nie będzie, gdyż w nicpotość niecnoto dziś nie popadłaś:-)))
  W imieniu mego ślimaka uprzejmie donoszę, że ma się on dobrze i podlega najwyższej ochronie. a poza tym jest znakomitym partnerem do rozmów... tzn. ja mówię lub dywaguję pod swym czerepem, a on cierpliwie JEST.
  Co do twego rozdarcia pomiędzy pracą a kicaniem niczym sarna co poniektórych blogach powiem tylko tyle byś zachowała we wszystkim umiar, a będzie dobrze.
  Jeśli jakoweś swe dzieła będziesz miała zeskanowane nie omieszkaj ich przesłać

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie o to mi chodzi, że przykład nie jest faktem. Uważam jedynie wniosek z "eksperymentu" na dzieciach błędny, jako interpretację dla dojrzałych ludzi. To tak, jakby zachowania myszy przypisywać we wnioskach końcowych także koniom... oczywiście, przerysowałam celowo. W mniejszym zakresie - jakby stawiać tezę o ogóle Ludzi na podstawie badań psychicznych Ludzi z zaburzeniami psychicznymi. W końcu to też Ludzie, prawda?

  Nie zapętlę się, spokojnie ;) Umiem zbijać własne argumenty, co nie przeszkadza mi w ich posiadaniu i obronie :)

  _____________________________

  Jeszcze jedno mnie ciekawi. Przeczytałam ten wpis kolejny raz i w dalszym ciągu nie wychwytuję związku zakończenia słowami Jezusa do wcześniejszej treści..
  Mógłbyś rozwinąć?

  Lunetarius
  Ad mysz i koń.
  To nie jest przerysowanie, choć brzmi błyskotliwie. Jest to pomieszanie (tohu wabohu), które zakłada, że dziecko jest innym gatunkiem niż dorosły człowiek. Pomijasz omyłkowo lub świadomie fakt pewnego continuum bycia człowiekiem i wpływu tego, co w dzieciństwie na to, co w wieku dorosłym. Podobnie przywołanie osób sprawnych intelektualnie inaczej. człowiek dorosły jest pewnych wynikiem tego wszystkiego, co spotkało go w przeszłości. Temu sie nie da zaprzeczyć zgrabnymi bon motami.

  Ad cytat z Jezusa
  Jak sądzę, a nawet jestem pewien, że rozumiesz ostatni cytat lepiej niż ja, ale próbujesz mnie wciągnąć w dysputę niczym Sokrates mędrków chadzających po Agorze:-)
  Sens tej wypowiedzi ściśle się wiąże z treścią wpisu. Kwestia interpretacji to rzecz pozostawiona czytelnikowi. Nie roszczę sobie prawa do dawania gotowych recept.
  Skarb w rozumieniu cytowanego tekstu to coś, co jest najważniejszego dla danego człowieka. Na niego ukierunkowuje swe myśli, a jeśli tak to serce i wszystkie jego emocje są nań nakierowane. Ilu ludzi tyle różnych rozumień tego, co najważniejsze i dające szczęście. To tyle.

  OdpowiedzUsuń
 4. PS. Przepraszam za literówki i drobne błędy logiczne w dwóch zdaniach, trochę mam głośno wokół głowy;)

  Anegdota z Profesorem trafna - przekonanie o własnej nieomylności rośnie, niestety, wraz z posiadaną wiedzą i ilością literek przed godnością ;) Oczywiście, istnieją chwalebne wyjątki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj, "Wolałbym raczej ponieść porażkę robiąc to, co kocham niż osiągnąć sukces w czymś, czego nienawidzę." Pozdrawiam słonecznie

  Lunetarius
  Ale, czy gorycz porażki nie spowoduje, że przestaniesz kochać to, co obdarowało Cię porażką?
  Ale co tu dyskutować z kimś, kto wkleja wszystkim ten sam wpis. Kolejny kolekcjoner wejść, linków i pozycjonowania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze tez takie pierdy wypisujesz, jak by nie było ciekawszych tematow. Kogo to obchodzi i w ogole kogo powinno obchodzic to, w jaki sposob ktos chce byc szcześliwy. Piszesz tak, jak bys pisal z pozycji kogos kto nic nie posiada i probuje dorobic do tego ideologie. A ze jakis anglosaski glupek podsunal ci mysl i przyklady to skrzetnie sie nim posluzyles.

  Lunetarius
  Właściwie to nie wiem, czy chcę cokolwiek odpisywać na taką zjadliwość. Możesz się ze mną nie zgadzać i uważać, że błędnie coś oceniam, ale mam prawo i tego oczekuję... dyskursu na pewnym akceptowanym przeze mnie poziomie. Sposób, w jaki wyrażasz swoje zdanie, nie odpowiada mi.

  OdpowiedzUsuń
 7. A widzisz - i teraz idziemy, powiedzmy, w kierunku słusznym ;)

  Jeśli dodać do tego "szczęśliwi, którzy są świadomi swej potrzeby duchowej" (Mat. 5,3), widzimy, gdzie tkwi szczęście zdaniem Cytowanego. Nie tam, gdzie nasz skarb, do którego lgniemy sercem, ale tam, gdzie skarb prawdziwy. To jest pkt. widzenia Jezusa. Właśnie dlatego młodemu, majętnemu Mężczyźnie, nie dane było czuć się szczęśliwym, posiadając dobra materialne i wypełniając literę Prawa nawet w znacznym stopniu. Dlatego też powiedziano, że najtrudniej będzie wejść do Królestwa Niebieskiego bogatym - ich skarby są ciężarem dla ich serc, nie radością. Oczywiście, nikt nie każe każdemu wierzyć w Boga, ale prawda ta ma znacznie szersze znaczenie - trudno o szczęście na co dzień, gdy przytłacza pogoń za pieniądzem.
  Nie skazuje to z góry Ludzi majętnych na porażkę, ale ukazuje niebezpieczeństwo pokochania dóbr materialnych ponad wszystko. Ilustrując, choćby w wyobraźni - można patrzeć na świat przez banknot odwrócony do oczu jedynie krawędzią - wtedy wymaga to nieco wysiłku, ale widać wszystko, nie głównie pieniądze. Można też, niestety, patrzeć na jego awers, czy rewers - wtedy widzimy głównie pieniądze, a świat poza przestaje być dostrzegalny w rzeczywistym wymiarze i wartości.

  Teraz Twoja wypowiedź jest pełna i zrozumiała.. i przytoczyłeś dokładnie te wersety, o których myślałam ;) I, kurczę, nie mam się dalej do czego przyczepić :))) A czasu nadto, bo odleguję choróbsko ;)

  Lunetarius
  Co do cytatu zakładałem - w swej naiwności zapewne - że jest on zrozumiały dla znających teksty biblijne, a przynajmniej kontekst, w którym należy rozumieć i skarb i serce w relacji do siebie.

  Co do choróbska to jedna z chorób tylko jest przeze mnie akceptowana i dopuszczalna: choroba miłości, czego Tobie i wszystkim niedomagającym na zdrowiu życzę. Michel Sardou, La maladie d'amour

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzień dobry, ja bardzo proszę o rozpoczęcie pisania po godzinie 15-tej, kiedy to ludzie pracy udają się do domów i w spokoju mogą pokontemplować to i owo... A Wy - najciekawsza dyskusja w czasie "roboczogodzin"...
  Dziękuję za uwagę :))))
  Cześć Flamenco (że pozwolę sobie znowu na odrobinę prywaty)...

  Lunetarius
  Każda pora na dyskusję jest dobra, w każdym momencie można dołączyć lub oddalić sie:))). Poza tym masz już łatwiejszą pozycję startową znając wyrażone poglądy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Aczkolwiek nie tylko tacy tu bywają, a ja - z kolei w naiwności własnej - zawsze zakładam, że czyta mnie Osoba nie mająca pojęcia o zawiłościach tematu, która może zechcieć się włączyć w dyskusję i warto dać podłoże, by mogła zapuścić korzenie.. nawet, jeśli jedynie ciekawości motywującej do analizowania napisanego :)

  Charmee, korzystam, póki mogę, bo z domaganiem mam na bakier ;) A spamować możesz u mnie, chwilowo otwarte ;))

  Lunetarius
  Przyjmuje pokornie sugestię i obiecuję poprawę:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj. Zapomniałam podziękować za życzenia i tubkę;) No więc niniejszym DZIĘKUJĘ :)

  Lunetarius
  Na zdrowie

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie obiecuj, bo rozliczę ;)

  Milknę, w oczekiwaniu na swieży pokarm :) Prześpię bakterie tymczasem..

  OdpowiedzUsuń
 12. No proszę! Odwieczny problem: Mieć czy być! Chciałabym głośno krzyczeć że BYĆ ale... całymi dzionkami uganiam sie za tym żeby mieć. Mam nadzieję, że w zaświatach będzie mi to wybaczone bo robię to z musu niewolnika zagonionego w kierat. Natomiast w sercu cały czas noszę intencję żeby BYĆ. Tak po prostu BYĆ...

  Lunetarius
  Jasne, że BYĆ, ale żeby być trzeba co nieco mieć. Ważne by zachować równowagę pomiędzy tym, co najważniejsze a tym co niezbędne.

  OdpowiedzUsuń
 13. Strasznie analitycznie się tutaj zrobiło, zdaję sobie sprawę, że za słowem stoi określony ładunek emocjonalno – poznawczy, ale czy tak bardzo trzeba interpretować każdy przypis, cytat?
  Temat szczęścia jest jak rzeka, w której każdy chce się, choć przez chwilkę, zanurzyć. Jedni moczą się w niej, inni tylko pluskają. Uważam, że nie okoliczności sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi. To właśnie ludzie szczęśliwi potrafią kształtować swoje życie tak, aby sprawy układały się po ich myśli.
  Czy szczęścia można się nauczyć? Czemu nie, skoro nauczyliśmy się budować dobre relacje interpersonalne, przezwyciężać fobie, lęki, wzmacniać poczucie własnej wartości, kreować swój wizerunek, to dlaczego nie mielibyśmy nauczyć się być szczęśliwymi?
  Nie ma recepty na szczęście, ale mogą być dobre rady, z których często i chętnie korzystam :)
  1.Koncentruję się na dobrych chwilach swego życia.
  2.Rozwijam się. Człowiek, który jest ciekawy świata i stara się zrozumieć rzeczywistość, ma poczucie większej kontroli nad swoim losem.
  3.Dbam o dobre kontakty z innymi, w końcu jesteśmy istotami społecznymi.
  4.Pielęgnuję swoje pasje i zamiłowania.
  5.Troszczę się o swoje ciało.
  6.Uśmiecham się często.
  7.Myślę pozytywnie.
  W dużej mierze szczęście zależy od sposobu patrzenia na rzeczywistość. Szklanka może być albo do połowy pełna albo w połowie pusta.
  Pozdrawiam.

  Lunetarius

  Witam imienniczkę jednej z moich ulubionych książek nieodżałowanego Stanisława Lema.
  Piszesz, że aż nadto analitycznie? Może i tak, ale czasami to też jest potrzebne by pobudzić szare komórki. Poza tym nie jest to jakaś egzegeza tylko - do pewnego stopnia - prowokacja mająca skłonić do refleksji. Sądząc z wypowiedzi PT Komentatorów oraz Twojej znajduję, że cel został osiągnięty.
  Twoje zdanie dotyczące rad kupuję i podpisuję się pod nim. Dzięki radom, a zwłaszcza słuchaniu ich można uniknąć czasami twardego lądowania bez wysuniętego podwozia;-)

  OdpowiedzUsuń
 14. babka z Gdyni28.04.2008, 21:35

  @ solaris, pozdrawiam serdecznie;-)))Twój punkt widzenia, to również moja obecna recepta na życie.Kiedyś było inaczej. I jedyne czego mi brakuje to moich "drogich nieobecnych", z którymi mogłabym się dzielić radościami i troskami. Ale i do tego powoli się przyzwyczajam. Zubożona o te największe skarby - mimo wszystko dostrzegam barwy tego świata.

  OdpowiedzUsuń
 15. babka z Gdyni28.04.2008, 21:43

  @ Lunetariusie;-))) Twój ślimak który jak piszesz JEST, ani chybi jest płci żeńskiej. Może i ona ładna nie jest (tak na oko), ale za to m i l c z y! Któż by nie marzył o takim słuchaczu... Pozdrawiam wszystkich milczków....

  Lunetarius
  Dlatego tak bardzo cenię sobie ślimaka. Po prostu nie pyskuje, nie kłóci się i co najważniejsze nie przypali zupy:-)

  OdpowiedzUsuń
 16. po pierwsze: zgadzam się z uliszką: szczęście nosi się w sobie i nie zależy ono od zasobności portfela... twierdzę wręcz, że jest odwrotnie... im portfel zasobniejszy tym zdolność do odczuwania szczęścia zdecydowanie mniejsza...

  Lunetarius

  Właściwie jest to potwierdzone empirycznie.

  OdpowiedzUsuń
 17. szkoda, że nie można odpowiedzieć w tym samym wątku, więc tutaj... empirycznie i w dodatku z autopsji... wciąż wspominamy jak szczęśliwi byliśmy na 32m2 kawalerki, jak potrafiliśmy się cieszyć małymi rzeczami... co nie znaczy, że teraz jesteśmy nieszczęśliwi, ale znacznie trudniej wprowadzić się w stan euforii ;)

  Lunetarius
  Ale dla mnie i tych co po kolei śledzą komentarze czytelna dopowiedź

  OdpowiedzUsuń
 18. @ Autorze
  Od niedawna tu goszczę,nie mam czasu grzebać
  w archiwach..ale skoro tak piszesz...... inni też mogą sobie tam wycieczkę zrobić.Zacny tekst.!

  @ skem,
  dobra konkluzja.Czy szczęście to stan euforii ?
  Czasem wpadamy w stan euforii,gdy uda nam
  się wygonić przysłowiową " kozę" z dowcipu
  żydowskiego.
  Właśnie padł mi jedyny odtwarzacz muzyki z
  płytek CD, jesli zbiorę na nowy! Cóż to będzie
  za radość!!! Łał!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Lunetariusie! pozycja startowa po wyrażonych poglądach wcale nie jest taka komfortowa, trzeba
  wybierać: pisać swoje, czy się "odnosić". Albo jedno i drugie. W tym myślokwiku, to trochę trudne. Wszak wybory i dylematy też są... Niektórzy wolą ziemię dziewiczą.

  Lunetarius

  Bzyku! Można pisać i ignorować komentujących, ale to chyba nie o to chodzi, bo wpis w blogu jest formą swoistego dialogu.

  OdpowiedzUsuń
 20. bzyk: oj będzie :), szybkiego spełnienia życze.. choć podobno na coś dobrego warto poczekać... czego (czekania) szczerze nieznoszę

  OdpowiedzUsuń
 21. Dzieki ! skem, martwi mnie, że bez CD demo,bardzo zaniedbałam perfekcję gry na bębnach jambe/sąsiedzi o dziwo wolą to od pianina?/ i kanarki uwielbiające Mozarta obraziły się na mnie i demonstrują to obsesyjnym wgapianiem się w sprzęt i chowaniem sie za doniczką, o wstręcie do mnie w czarnych ślepkach nie wspomnę.

  Jejku!!!!! Woalem czułego miłosierdzia otulił mnie Autor wspaniałą Dion. Jeszcze!!!! Jeszcze !!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 22. Uliszka ze znakiem zapytania napisała-wyuczona ? ja też tak myślę..bo szczęście jest czynnikiem stałym..tylko każdy musi dojrzeć,dorosnąć ,nauczyć się by je dostrzegać:) czuć itd :) a przede wszystkim doceniać:)
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń