niedziela, 10 lutego 2008

Linea vitae - appendix

Życie samo dopisuje komentarze do mojego wcześniejszego posta nt. uwikłania w życie i naszych próbach trzymania się po właściwej stronie linii oddzielającej życie od drugiej strony. O ile wcześniejszy post mówił o pewnej niefrasobliwości tych, którzy mają nas wspierać w zachowaniu zdrowia, o tyle dzisiaj jest o tych, którzy igrają naszym życiem dla... pieniędzy.


Media donosiły o ewakuacji oddziału neonatologii w Jędrzejowie, gdyż troje lekarzy - poprzez markowane zwolnienia lekarskie - odstąpiło od opieki nad noworodkami... najsłabszymi i najbardziej bezbronnymi istotami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zbieżność w czasie protestów i żądań płacowych z chorobą tych wybitnych uczniów Hipokratesa. Obraz miernoty i degrengolady moralnej tych medyków dopełnia informacja, że pani ordynator tego oddziału w czasie - jak sądzę - lewego zwolnienia chorobowego wyjechała na wycieczkę do Izraela.


Pani ordynator Jolanta Moś - napisał Jan Gierada dyrektor jednego ze szpitali w świętokrzyskiem - która wyjechała sobie do Ziemi Świętej powinna już tam zostać - będzie bliżej Pana Boga, a dalej od dzieci. Nie rozumiem tego, żeby niewinne dzieci skazywać na niebezpieczeństwo.


W dalszej części listu otwartego zaapelował, by żaden ze szpitali nie zatrudniał tych tzw. lekarzy, gdyż stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia powierzonych im pacjentów.


W czasie, gdy się to rozgrywało i media na wszystkich kanałach informowały o sytuacji noworodków,  żaden z prominentnych przedstawicieli medyków nie wypowiadał się z taką troską i pryncypialnością, jak w sprawie kasy. Panowie Krzysztof Bukiel - szef OZZL i Konstanty Radziwiłł z NRL nagle przestali się pojawiać w mediach... rozpłynęli się w swoich ważnych obowiązkach.


Dlaczego? Konieczność zajęcia stanowiska w tej sprawie zepsułoby ich wizerunek w środowisku, które wyniosło ich na szczyty. Łatwiej i milej rozmawia się o pieniądzach niż o podłych metodach, do jakich uciekają się ich koledzy.


Zoabacz: Ordynator na wycieczce 


PS.Na stronach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy nie znajdziecie nic nt. Jędrzejowa. jest za to dużo o tym, jak to mało zarabiają w poszczególnych szpitalach http://www.lekarzpolski.pl/ . Natomiast na stronie Naczelnej Rady Lekarskiej http://www.nil.org.pl/ jest sporo o godzinach pracy, opienie prawne itp. itd. Brakuje jednego: opinii na temat lewych zwolnień medyków i zagrożenia jakie niektórzy z nich wywołują.


(571)


 

7 komentarzy:

 1. Pani Ordynator tak, jak i inni lekarze, którzy odchodzą od łóżek pacjentów, powinna sie przekwalifikować. Przecież to teraz takie modne i dostawać najniższe wynagrodzenia, tj.1100 zł lub posiedzieć na zasiłku dla bezrobotnych. Może wtedy dotarłoby do nich, jak bardzo trzeba szanować swoją pracę. Gdzie ich powołanie, złożona przysięga. W głowie im sie poprzewracało z nadmiaru kasy.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Pokaż lekarzu co masz w garażu"-tak powiedział kiedyś L Dorn do domagających się podwyżek lekarzy. Nie widziałam biednego lekarza,chyba,że początkujący,młody,taki,którego starzy "wyjadacze" nie chcą dopuścic do stanowisk,na których mozna zarobic.Spotkałam w swoim życiu wielu dobrych lekarzy i nie domagajacych się dodatkowej zapłaty za leczenie.Jednak spotkalam też bardzo wielu,którzy wprost prawie żądali łapówki za wykonywaną pracę.Najgorsze jest to,że do swoich rozgrywek o pieniądze wykorzystują bezbronnych pacjentów jak w Jędrzejowie czy w innych szpitalach. O tym się głośno nie mówi,tylko nadmienia.Ale jacy to są biedni lekarze,to słyszymy już od wielu miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lekarze w tym pędzie po pieniądze zapomnieli, że decydując się na wykonywanie zawodu tyleż trudnego, co zaszczytnego, wzięli zdrowie i życie pacjentów nie tylko na swoje barki ale również na sumienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Lekarze w tym pędzie po pieniądze zapomnieli, że decydując się na wykonywanie zawodu tyleż trudnego, co zaszczytnego, wzięli zdrowie i życie pacjentów nie tylko na swoje barki ale również na sumienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Juz kiedyś napisałam na pewnym lekarskim blogu " w tym wszystkim nie zapomnijcie o tym najważniejszym , chorym ...." Niestety , zapominają ,wstyd !

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie bardzo jest jak zweryfikować czy te zwolnienia są lewe. Służba zdrowia (ale nie tylko, np sędziowie) jest tak zorganizowana, że lekarz lekarzowi......

  OdpowiedzUsuń
 7. ... a taki ladny i długi komentarz napisałam
  ... i zeżarło :-(

  OdpowiedzUsuń